Få möjlighet att spara dina favoritrecept samt skapa och publicera dina egna recept med Västerbottensost® på vår hemsida.
Gnudi är Toscanas svar på “nakna ravioli”, fyllningen utan pastahölje. Här i en svenskare tolkning där Västerbottensost får ta plats i degen och bidra med djup, sälta och karaktär. Serverad med brynt smör, salvia och päron blir det här en rätt som känns lika rätt till vardag som till fest. Receptet är skapat av louiselaurenius i samarbete med oss.
2 personer
250 g ricotta
70 g babyspenat
60 g Västerbottensost, finriven
1 ägg
1 nypa malen muskotnöt
0,5–1 dl vetemjöl
Salt och svartpeppar
Topping
50 g smör
10–15 salviablad
1 päron
Västerbottensost
Rostat bovete
Svartpeppar
Låt ricottan rinna av i en silduk i minst 2 timmar, gärna över natten.
Förväll spenaten i lite vatten tills den mjuknar. Låt svalna och pressa ur all vätska. Finhacka spenaten.
Blanda ricotta, spenat, Västerbottensost, ägg och muskotnöt i en skål.
Tillsätt vetemjöl lite i taget tills du får en deg som går att rulla till bollar. Smaka av med salt och svartpeppar.
Rulla degen till 10–12 gnudi och lägg dem på mjölat underlag.
Koka upp vatten, salta lätt och sänk värmen till sjudande. Lägg försiktigt ner gnudin med hålslev. När de flyter upp till ytan är de klara.
Smält smör tillsammans med salvia i en stekpanna.
Tärna 2/3 av päronet och låt det steka mjukt i smöret. Hyvla resten tunt och spara till topping.
Lägg ner gnudin i smöret och skaka försiktigt pannan så att de täcks av såsen.
Lägg upp i djupa tallrikar och toppa med hyvlade päron, finriven Västerbottensost, rostat bovete och nymalen svartpeppar.
5 / 5. 1
Få möjlighet att spara dina favoritrecept samt skapa och publicera dina egna recept med Västerbottensost® på vår hemsida.
Lycka till!
Rita inte på kvittot!
Just nu hittar du Västerbottensost® till ett extra bra pris på Coop, City Gross, Hemköp och Willys.
Erbjudandet gäller t.o.m. 26/6.