Västerbottensost-lax med tomatsmörsås
« Tillbaka | Skriv ut receptet
Ingredienser
Västerbottensost® pesto överbakad lax
1,4 kg laxfilé (140 g/pers.)
ca 5 dl dill
ca 5 dl persilja
300 g Västerbottensost
8 msk pinjenötter
4-5 st vitlöksklyftor
ca ½ dl olivolja
salt
peppar
Västerbottensost puré i tunnbröd
1,5 kg potatis
100 g Västerbottensost
8 msk Norrmejerier Smör
ca 7 dl gräddfil
salt
10 st tunnbrödsrullar
1 ägg
Tomatsås
300 g färska tomater
100 g gul lök
2 st vitlöksklyftor
Olja (till stekning)
Ca ½ dl vitt vin
Ca 1½ dl vatten
1 msk tomatpuré
socker
salt
3 msk Norrmejerier Smör
Garnityr
ca 30 st färsk grön sparris
Beskrivning
Västerbottensost® pesto överbakad lax
Mixa alla ingredienser och smaksätt med salt och peppar. Lägg ett ganska tjockt lager av peston på den filéade laxen, som läggs på ett bleck. Sätt in det i ugnen på 150 grader i ca 8 minuter.
Västerbottensost puré i tunnbröd
Koka potatisen i lättsaltat vatten tills den är mjuk. Skär ut tunnbrödet i ca 20 cm långa och 5 cm breda längder, de ska passa ”stansformarna”. Pensla kortsidorna med uppvispat ägg och sätt dem mellan 2 st stansformar. Häll av potatisenoch lägg i osten, sätt tillbaka kastrullen på plattan och låt osten smälta något. Sätt in tunnbröden i ugnen på 175 grader i 1-2 minuter, tills de blivit lite hårda. Häll. Pressa potatisen/osten tillsammans med Norrmejerier Smöret. Smaksätt med gräddfilen och salt. Fyll tunnbröden med Västerbottensost purén och lägg upp på tallriken.
Tomatsås
Grovhacka tomaterna, gula löken och vitlöken. Fräs allt i oljan till det mjuknat något. Tillsätt det vita vinet och vattnet och låt koka i ca 10 minuter. Häll i tomatpurén, mest för en lite rödare färg. Mixa allt tillsammans med lite Norrmejerier Smör och smaksätt med socker och salt.
Garnityr
Blanchera sparrisen i lätt saltat vatten i ca 2 minuter.



